E-Ticaret SEO

E-Ticaret siteleri ve sahip oldukları ticari hacim tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün büyüyor. Bugün itibariyle Türkiye’deki e-ticaret hacmi geçtiğimiz senelere göre yüzde 37 büyümüş ve 42,2 milyar dolara ulaşmıştır. Bu noktada e-ticaret pazarına yeni giriş yapacak şirketler ve halihazırda bu pazar içinde yer alan e-ticaret siteleri için SEO çalışmaları olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.

E-Ticaret SEO
E-Ticaret SEO

Öncelikle e-ticaret SEO konusunda duyduğunuz efsaneleri ve gereksiz bir kenara bırakmalısınız. Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) (SEO) başlı başına özel bir alandır ve mutlaka uzman yardımı ile oluşturulacak stratejiler doğrultusunda yürütülmelidir. Öte yandan, e-ticaret seo özelindeki çalışmaların kısa süreli bir çalışmadan ibaret olmadığını, uzun soluklu çalışmalar gerektirdiği'de unutulmamalıdır.

E-Ticaret SEO Çalışmalarında Önceliklendirme

E-ticaret seo çalışmaları teknik açıdan 2 ana kapsamda değerlendirilmelidir; ilk aşama mevcut e-ticaret sitesinin alt yapısı ve arama motorları açısından mevcut değerinin analizini kapsar. İkinci aşamada ise söz konusu site için SEO çalışma programının hazırlanması ve bu alanda yapılacak çalışmaların vakit kaybetmeden ama sabırlı biçimde uygulanmasıdır.

E-Ticaret SEO Çalışmaları 1. Aşama: Analiz ve Değerlendirme

Yapılacak tüm çalışmalardan önce mevcut e-ticaret sitesinin doğru ve gerçekçi bir analizinin çıkarılması gerekir.

Bu kapsamda;

 1. E-ticaret SEO açısından sitenin alt yapısının uygunluğu denetlenmeli. (Kullanılan alt yapı, sayfa yapıları, metin ve görsellere ait etiket ve başlıklar, paylaşım araçları vb.)
 2. Mevcut sitenin arama motorları açısından değeri ölçülmeli ve nerede olduğu tespit edilmeli
 3. Rakipler doğru biçimde analiz edilmeli ve rakiplerin yürüttüğü e-ticaret SEO çalışmaları incelenmeli
 4. E-ticaret sitesinin faaliyet gösterdiği alanda öne çıkmak istediği kategoriler-başlıklar-ürünler-hizmetler belirlenmeli
 5. Söz konusu çalışmalar tamamlandığında E- ticaret siteleri için SEO çalışmaları bir yol haritası halinde önünüzde belirecektir. Gerekli tüm analizlerin ardından artık hem site içi SEO çalışmalarına hem de site dışı SEO çalışmalarına hız verilebilir.
 6. E-Ticaret SEO Çalışmaları 2. Aşama: Hedefe Doğru Adım Adım
 7. Elde edilen analizler doğrultusunda; e-ticaret sitesinde ihtiyaç duyulan tüm teknik değişikliklerin hızlı biçimde gerçekleştirilmesi gerekir.
 8. Anahtar kelimelerin belirlenmesi
 9. Rakip e-ticaret SEO anahtar kelime analizi
 10. Site haritalarının düzenlenmesi, kategorilerin düzenlenmesi
 11. Link inşaası ve rakipler tarafından kullanılan linklerin kontrolü
 12. Web sitesindeki mevcut teknik aksaklıkların giderilmesi (Çift sayfalar, başlıklar, boş linkler, tekrar eden sayfalar vb.)
 13. Mobil uyumluluklar ve genel olarak dinamik olmayan yapıların tespiti ve düzenlenmesi, sitenin hızı Sosyal medya entegrasyonu, blog ve etkileşim çalışmalarının tamamının hazır hale getirilmesi

Sıralanan teknik çalışmaların ardından e-ticaret seo konusundaki faaliyetlere vakit kaybetmeden geçilebilir.

 1. SEO metinlerin oluşturulması ve belirlenen dönemlerde düzenli bir program dahilinde web sitesi için içerik ve görsel paylaşımları gerçekleştirebilir.
 2. Web sitesinin faaliyet alanına göre; ürün ve hizmetlere dair açıklamalar, paylaşımlar yine SEO teknik kuralları dahilinde yürütülmelidir.

E-Ticaret Siteleri İçin İçerik Optimizasyonu

E-ticaret sitesi için tüm alt yapı ve teknik çalışmalar sonrasında; içeriklerle ilgili gerekli çalışmalara gönül rahatlığıyla başlanabilir. Tüm sayfaların başlıkları, heading etiketleri, meta description, URL, tanıtıcı ürün açıklamaları, görsellere ait isimler ve etiketler tamamen SEO teknikleri ile düzenlenmelidir. Gerçekleştirilecek tüm çalışmalarda belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda, ürün ya da hizmete dair bilgiler profesyonel SEO metin yazarları tarafından hazırlanmalıdır. Mevcut içerikler geliştirilecekse bu iş de yine benzer şekilde profesyoneller tarafından oluşturulmalıdır. İçerik optimizasyonunda mutlaka metinler; kullanıcı odaklı biçimde hazırlanmalı, gerçek bilgiye sahip, nitelikli metinler oluşturulmalıdır. Görseller de yine ürün ya da hizmetlere ait özgün ve etiketlenmiş biçimde paylaşıma açılmalıdır.

E-ticaret sitenizi arama motorlarının zirvesine taşımak için gerçekleştirmeniz gereken e-ticaret SEO çalışmalarının tamamını profesyonel ve alanında uzman kişiler tarafından oluşturulmasını istiyorsanız Sempeak'ten destek alabilirsiniz. Google'ın Türkiye'deki partner ajansı olan Sempeak; sürekli değişen Google parametrelerine karşı yenilikçi çözümleri ile her daim yanınızda!